0


Overeno zakazniky Gold

Jak na výběr dalekohledu II. – co říkají parametry

Nyní už máte jasno v tom, jestli chcete hvězdářský, myslivecký nebo třeba turistický dalekohled. Je ale lepší 10x25 nebo 8x50? A co to vlastně znamená? Možná, že v podobných pojmech také tápete, a proto vám nyní vysvětlíme základní parametry a pojmy.

 

Největší neznamená nejlepší

 

A začneme rovnou označením, které už jsme zmínili. Na každém dalekohledu totiž najdete uvedené parametry typu 10x25 nebo třeba 10-30x50. První číslo (případně rozsah) znamená vždy přiblížení a druhé průměr čoček objektivu.

Jinými slovy turistický dalekohled s označením 10x25 má desetinásobné přiblížení a průměr čoček 25 milimetrů. 10-30x50 znamená, že přiblížení je deseti až třicetinásobné a průměr čoček je 50 milimetrů.

Spousta lidí si myslí, že čím větší přiblížení, tím lépe. Jenže to není vždy pravda. Velké přiblížení má u dalekohledu i několik nevýhod.

 

  • Zmenšuje se zorný úhel.
  • Čím větší přiblížení, tím je obraz roztřesenější a rozmazanější.
  • S větším přiblížením se snižuje světelnost – do čoček se nedostává tolik světla a věci jsou hůř vidět (zvlášť večer nebo třeba když je zataženo a prší).

 

Čím víc, tím víc? Jak u čeho

 

Přiblížení souvisí s tím co, kdy a jak chcete pozorovat. Pro běžné turistické pozorování jsou ideální binokulární dalekohledy s maximálně desetinásobným přiblížením (víc už bez stativu prostě „neudržíte“). Při pozorování například ptáků ale využijete třeba i ornitologický dalekohled se stativem a větším přiblížením, a u hvězdářských dalekohledů se bez velkého přiblížení samozřejmě neobejdete.

Druhé číslo z naší rovnice, tedy průměr čoček objektivu, souvisí se světelností. Čím větší průměr, tím větší světelnost. Tedy tím líp je dalekohledem vidět i za špatných světelných podmínek. Pokud chcete pozorovací dalekohled třeba ke sledování zvířat v lese, určitě oceníte průměr kolem 50 milimetrů.

Jestli si ale chcete brát dalekohled hlavně na výlety a koukat s ním třeba z rozhleden, stačí vám třeba 25 nebo 35 milimetrů. Tím spíš, že kompaktní a kapesní dalekohledy jsou výrazně menší než třeba lovecké a myslivecké, a snadno je sbalíte.

 

Okulár, refraktor, apochromát aneb co je co

 

Jak najdete základní parametry, co znamenají a jak se vám vyplatí, jsme už vysvětlili. Stejně, jako jsme si už řekli, co je monokulární dalekohled a co binokulární (a jestli se náhodou nepamatujete, mrkněte do minulého dílu našeho rádce), je ale docela možné, že dál narážíte na pojmy, kterým tak úplně nerozumíte a nevíte, jestli pro váš nový dalekohled znamenají výhodu nebo spíš nevýhodu. Proto vám několik nejčastějších vysvětlíme.

 

  • Objektiv – zjednodušeně řečeno ta část dalekohledu, do které přichází obraz. Jinými slovy je to soustava čoček či zrcadel (záleží na typu), která vytváří opticky změněný obraz zpracovávaný poté okulárem.
  • Okulár – část dalekohledu, do které se díváte. Je to čočka nebo soustava čoček, která obraz dál zpracovává tak, aby vyhovoval vašemu oku. Pomocí okuláru obraz například zaostřujete.
  • Refraktor – čočkový dalekohled. To znamená, že jeho objektiv i okulár jsou z čoček. Tyto dalekohledy bohužel bojují s barevnou vadou. V současnosti ale existují typy dalekohledů, které ji dokáží silně potlačit (apochromáty a ED objektivy).
  • Reflektor – jeho objektiv je (na rozdíl od refraktoru) tvořený zrcadly. Zrcadlový objektiv nemá barevnou vadu a tubus se dá díky zrcadlům lépe uspořádat, takže dalekohled nemusí být tak velký.
  • Apochromáty a ED objektivy – Apochromát je objektiv se soustavou čoček, který kompenzuje barevnou vadu čočkového dalekohledu – refraktoru. Dalším způsobem, jak barevnou vadu korigovat, je použití ED objektivu. Jsou to objektivy ze speciálních druhů skel, které mají velmi malou barevnou vadu.
  • Katadioptrický dalekohled – jsou to zrcadlo-čočkové dalekohledy, které v sobě mají korekční desku. Díky ní korigují optické vady jednoduché zrcadlové soustavy.
  • Triedr – jiný název pro binokulární dalekohled.
  • Zoompohyblivé přiblížení u dalekohledu. Jeho výhoda je hlavně v tom, že pomocí malého přiblížení najdete objekt, který vás zajímá a pak si ho jednoduše přiblížíte. Nevýhodou zoom dalekohledů je, že s přibližováním klesá kvalita obrazu a při maximálním přiblížení bez stativu je obraz rozmazaný a roztřesený.

 

Filtry – abyste lépe viděli

 

Základní informace o dalekohledech už máte a můžete směle vybírat. Možná byste při tom ale měli zvážit i pořízení filtru k dalekohledu. K čemu jsou a pro jaké pozorování se hodí, vám povíme v příštím díle našeho malého rádce.