0


Overeno zakazniky Gold

Jak na výběr dalekohledu III. – Bez filtru ani ránu

Pozorujete Měsíc, planety nebo mlhovinu?

Právě podle toho, co plánujete pozorovat, se filtry pro dalekohledy dělí. Proto si to před jejich nákupem nezapomeňte ujasnit.

  • Měsíční filtry – určitě jste poznali, že jsou k pozorování Měsíce. Když je Měsíc v pokročilejší fázi, bývá hodně jasný a jeho sledování není zrovna nejpříjemnější. Měsíční filtr jas sníží, a díky tomu vše pozorujete naprosto pohodlně.
  • Sluneční filtry – při pozorování Slunce jsou filtry naprosto nezbytné. Nejen, že přímý pohled do Slunce je nepříjemný i bez dalekohledu, ale při pozorování bez slunečního filtru riskujete popálení sítnice a vážné poškození zraku. Sluneční filtry vás ochrání tím, že velmi výrazně sníží sluneční jas. Kromě nákupu skleněných filtrů si snadno připravíte také vlastní sluneční filtr použitím sluneční folie Bader a objímky na sluneční filtr.
  • UHC filtry – jeden z několika druhů mlhovinových filtrů, které využijete všude tam, kde musíte bojovat se světelným znečištěním (což je v současnosti skoro všude). UHC filtry jsou vhodné hlavně na pozorování emisních mlhovin. Propouštějí pouze okolí vlnových délek, na kterých emisní mlhoviny vyzařují, a ostatní vlnové délky (tedy i ty, na kterých funguje většina veřejného osvětlení) potlačují. Zatímco mlhovina zůstane stále stejně jasná, zbytek oblohy ztmavne. Díky tomu mlhovina vynikne a lépe ji uvidíte.
  • Filtry OIII – fungují podobně jako UHC filtry. Rozdíl je v zásadě jediný – propouštějí ještě užší spektrum vlnových délek (kolem spektrální čáry OIII) a ještě víc tak zvyšují kontrast emisních a planetárních mlhovin.
  • Filtry H-alfa – další z mlhovinových filtrů. Podobně jako předchozí filtry i H-alfa propouštějí jen určitou část záření (kolem spektrální čáry H-alfa). Využívají se hlavně jako foto filtry a určité druhy H-alfa filtrů se používají i pro pozorování Slunce.
  • Filtry H-beta – filtry, které vám umožní pozorovat i velmi slabé mlhoviny. Propouští jen světelné záření H-Beta. Díky tomu obloha extrémně ztmavne a uvidíte i slabé mlhoviny jako jsou třeba Koňská hlava nebo Kalifornia.
  • Širokopásmové filtry – jsou vhodné zejména pro pozorování vzdáleného vesmíru. Účinně blokují umělé světlo a zároveň zachovávají jas mlhovin a hvězd. Stejně jako předchozí filtry výrazně ztemní oblohu a zvýší tak kontrast pozorovaných objektů.
  • Barevné filtry – říká se jim také planetární. Určitě je vám proto jasné, že jsou k pozorování planet a detailů na nich. Barvu musíte vybrat podle toho, co plánujete pozorovat. Zatímco třeba pro prohlížení rudé skvrny na Jupiteru je vhodný zelený filtr Omegon, pozorování atmosférických bouří na stejné planetě zlepší zase žlutý filtr Omegon.
  • Polarizační filtry – jsou výborné pro pozorování jasných objektů, jako je Měsíc nebo některé planety. Snižují totiž množství světla přicházejícího do okuláru. Polarizační filtr tak dokáže usnadnit i pozorování oblohy ve dne.
  • Foto filtry – už z názvu je jasné, že tyto filtry jsou k astrofotografování. Dokáží potlačit světelné znečištění a objekty na snímcích jsou ostřejší než při běžném pozorování. S některými foto filtry můžete pohodlně fotit i ve dne. Navíc je využijete i jako ochranu proti prachu.

 

Pozor na průměr filtru

Kromě toho, že si před nákupem musíte ujasnit, co chcete pozorovat, je potřeba znát i některé technické „detaily“. Je třeba potřeba vědět, kam filtr na dalekohled nasadit. Většina jich je určená na okulár, ale třeba sluneční filtry se zpravidla nasazují na objektiv.

S tím souvisí i druhá důležitá věc – průměr filtru. Samozřejmě souvisí s průměrem okuláru, proto byste ho měli před nákupem filtru zkontrolovat. Přece jen je nemilé koupit si filtr, který nepasuje.