0


Overeno zakazniky Gold

Používání astronomických filtrů

Mezi jednu z největších astronomických záhad patří fakt, že mnoho začínajících amatérských astronomů uvízne na mrtvém bodě, jakmile dojde na používání vizuálních filtrů. Nejčastěji padají otázky na to, které je nejlepší si pořídit, a jaké konkrétní filtry se hodí na určité druhy pozorování. V článku najdete přehled většiny v současnosti vyráběných filtrů. U každého je uvedeno, na co se hodí, a pár našich postřehů z vlastních pozorování.

Začneme otázkou, proč se vůbec filtr používá. Jednoduše řečeno, filtr umí výrazně vylepšit vnímání lidského oka, ať už jde o podrobnosti ve sluneční soustavě nebo o vzdálené objekty ve vesmíru. Existují samozřejmě i amatérští pozorovatelé, kteří tvrdí, že nikdy filtry nepoužili, a že je člověk nepotřebuje. Na to se dá říci jen toto: žádný pár lidských očí není dokonalý. Pokud vám filtr pomáhá lépe vidět, tak jej použijte. Když se foto-vizuální filtry používají s rozumem, mohou značně pozvednout úroveň pozorování.

Filtry pracují na principu blokování určité části barevného spektra a tím velmi zvýrazňují zbývající vlnové délky. Barevné filtry fungují na bázi pohlcování a propouštění pásem záření a podle popisu poznáte, jakou část spektra odrážejí, a kterou propouštějí. Mlhovinové filtry a filtry světelného znečištění jsou úzce specializované na propouštění vybraných vlnových délek. V tom případě je potřeba se seznámit s popisem příslušného filtru přímo od výrobce.

Pro označení barevných filtrů se používá číselný systém Wratten. Ten byl vyvinut společností Kodak v roce 1909 a postupem času se z něj stala norma. Nezáleží na tom, zda jde o filtry používané pro fotografování, v astronomii, či pro jiné účely, všechny používají tentýž standard.

A nyní jdeme na přehled filtrů nejčastěji používaných v astronomii.

Filtry lze kombinovat, tedy skládat na sebe. Mějte na paměti, že čím více filtrů použijete, tím nižší je propustnost světla.

#8 Světle žlutá (propustnost 83 %) Používá se pro zlepšení viditelnosti detailů v červeném a oranžovém spektru na pásech Jupitera. S dalekohledem o průměru 10" a více je vhodný i pro účely zvýšení kontrastu kráteru Santa Maria na Marsu a lepší rozlišení detailů na Uranu a Neptunu. Je to skvělý filtr chcete-li zvýšit kontrast a jas detailů na Měsíci, zejména pokud máte dalekohled o průměru 8" a více.

#11 Žluto-zelená (propustnost 78 %) Tento filtr je ideální pro zobrazení podrobností na povrchu Jupiteru, a do určité míry i Saturnu. Měl by mírně zlepšovat i viditelnost detailů kráteru Santa Maria na Marsu, dále Uranu a Neptunu. I tento filtr se hodí pro dalekohledy s průměrem 10" nebo více. Je to přesně ten filtr, který jsem používal při pozorování Jupitera poté, co se v roce 1994 srazil s kometou Shoemaker-Levy. Mohl jsem tak pozorovat ty nejneuvěřitelnější detaily v oblasti dopadu.

#12 Žlutá (propustnost 74 %) Zvyšuje viditelnost červených a oranžových obrysů Jupiteru a Saturnu a současně blokuje modré a zelené vlnové délky. Také zvyšuje jas červených a oranžových obrysů Marsu a zároveň snižuje, nebo blokuje, světelnou propustnost modrých a zelených ploch; to zvyšuje kontrast mezi těmito dvěma druhy útvarů. Navíc zvýrazňuje modré mraky v atmosféře Marsu. Z tohoto důvodu to je jeden z mých nejoblíbenějších filtrů na pozorování Marsu. S dalekohledem o průměru 6" a více velmi dobře funguje i pro zvýšení kontrastu obrysů na Měsíci.

#15 Tmavě žlutá (propustnost 67 %) Tento filtr se používá na pozorování obrysů povrchu Marsu a jeho polárních ledových čepiček. Lze jej použít také na zvýraznění oranžových a červených obrysů, pásů a girland na Jupiteru a Saturnu a nízkých mraků na Venuši. Zkuste jej použít také na pozorování měsíčního povrchu, protože skvěle zvyšuje kontrast. Doporučujeme jej použít také při denním pozorování Venuše a Merkuru.

#21 Oranžová (propustnost 46 %) # 21 oranžová snižuje propustnost modré a zelené vlnové délky, čímž se zvyšuje kontrast mezi těmito oblastmi a oblastmi v červené, žluté či oranžové části spektra. Výborný na pozorování Marsu. Zvyšuje ostrost hranic mezi výše popsanými oblastmi na povrchu planety. Já jej používám také při pozorování Jupiteru ke zvýšení kontrastu pásů a viditelnosti Velké rudé skvrny. Zvyšuje viditelnost detailů na povrchu Saturnu. Filtr funguje velmi podobně jako #15, ale o něco více zvyšuje kontrast.

#23A Světle červená (propustnost 25 %) Toto je další skvělý filtr, který lze použít na Mars, Jupiter a Saturn. Z důvodu snížené propustnosti světla se nehodí pro dalekohledy o průměru 6" a menší. Pracuje velmi podobně jako # 21 a # 15, ale opět poskytuje vyšší kontrast. Skvěle se hodí pro denní pozorování Merkuru a Venuše, protože zvyšuje kontrast mezi těmito planetami a jasnou modrou oblohou.

#25A Červená (propustnost 14 %) Filtr # 25A velice dobře blokuje modré a zelené vlnové délky a díky tomu dostáváme velmi ostře ohraničený kontrast mezi útvary na povrchu Jupiteru. Je také velmi užitečný, chceme-li rozlišit polární ledové čepičky a kráter Santa Maria na Marsu. Nicméně, z důvodu snížené propustnosti světla doporučujeme filtr # 25A používat pouze na teleskopy s 8" a více. Zkuste jej použít při pozorování Venuše. Nejen, že tlumí světelný jas, ale nabídne také zajímavý pohled na její zamračenou atmosféru.

#38A Tmavě modrá (propustnost 17 %) Filtr # 38A je výborný na pozorování Jupiteru, protože úplně blokuje červené a oranžové vlnové délky, čímž zvyšuje kontrast Velké rudé skvrny a v pásech. Funguje dobře na pozorování povrchu Marsu a různých zdejších jevů, např. prašných bouří. Zvyšuje kontrast v prstencích Saturnu. Díky nízké propustnosti světla se hodí na pozorování Venuše, kde opravdu zvyšuje kontrast a viditelnost jemných mraků. # 38A používejte pouze s dalekohledy o průměru 8" a více.

#47 Fialová (propustnost 3 %) Tento filtr silně blokuje červené, žluté a zelené vlnové délky, což se hodí pro pozorování Marsu a jeho polárních ledových čepiček. Tento filtr je díky nízké propustnosti světla a schopnosti vylepšit pozorování různých jevů v atmosféře jasnou volbou při pozorování Venuše. Výrobci uvádějí, že je také užitečný pro zlepšení kontrastu v systému Saturnových prstenců, já jsem si ověřil, že je pro tento účel opravdu výborný. Skvěle se hodí na zlepšení viditelnosti detailů na Měsíci. Zkuste jej zaměřit i na Jupiter a Galileovy měsíce. Planeta bude elektricky fialová a měsíce se jeví jako růžové.

#58 Zelená (propustnost 24 %) Tento filtr blokuje většinu červených a modrých vlnových délek a tím zvyšuje jejich kontrast v lehčích částech povrchu Jupiteru. Vylepšuje zobrazení mraků, pásů a polárních oblastí na Saturnu. Odvádí skvělou práci při zvyšování kontrastu polárních ledových čepiček na Marsu a slušně zvyšuje kontrast atmosférických obrysů na Venuši. Opět platí, že z důvodu nižší úrovně propustnosti světla by se tento filtr neměl používat s dalekohledy menšími než 8".

#80A Modrá (propustnost 30 %) Mnoho lidí říká, že jestli byste si měli koupit jen jeden filtr, tak by to měl být tento. Je to jeden ze dvou, které používám nejčastěji. Je nejlepší a nejoblíbenější pro účely zkoumání detailů na Jupiteru a Saturnu. Zvyšuje kontrast proudů a girland v Jupiterových oblačných pásech a detailů Velké rudé skvrny. Díky němu uvidíte detaily Saturnových pásů a v jeho polárních oblastech. Tento filtr je také velmi užitečný při pozorování Měsíce. Zkuste jej zaměřit i na dvojhvězdu Antares. Funguje skvěle, zvláště ve fázi, kdy jsou obě hvězdy nejdále od sebe.

#82A Světle modrá (propustnost 73 %) Jedná se o můj druhý nejčastěji používaný filtr, spolu s # 80A. Funguje dobře na Jupiter, Mars, Saturn a Měsíc. Jeho světle modrá barva zvýrazňuje oblasti s nízkým kontrastem a současně brání významnému snížení celkové světelnosti. Podle mě je tento filtr velmi užitečný. Zkuste jím pozorovat některou z jasných galaxií. Omylem jsem jej nechal v okuláru, když jsem otáčel dalekohled, abych se podíval na M51. Detail spirálních ramen byl nějak lepší v porovnání s tím, co jsem byl zvyklý vídat. Nějaký čas mi trvalo, něž jsem přišel na to, proč. Od té doby se snažím jej občas namířit také na jiné jasné galaxie. I tento filtr zkuste použít, abyste rozlišili obě části dvojhvězdy Antares. Hodí se na to jak filtr #80A, tak #82A.

Binorum OIII Toto je zcela speciální filtr, a to proto, že propouští pouze světlo v dvakrát ionizovaných kyslíkových vlnových délkách. Ve filtru rozlišíte mlhovinu Závoj a provádí úžasné věci i s jinými emisními mlhovinami, jejichž záření je převážně ve spektru dvakrát ionizovaného kyslíku.

Dělá vám potíže rozdělit Antares? Vyzkoušejte na něj OIII. Ukazuje hlavní hvězdu a vedle ní maličkou, která vypadá jako červená LED dioda. Celkem pohodlně uvidíte obě! Můžete si to vyzkoušet i na jiné dvojhvězdě, kde je hlavní hvězda mnohem jasnější než její průvodce.

Barevné filtry