0


Overeno zakazniky Gold

Jak pozorovat planety hvězdářským dalekohledem

Dobrý dalekohled a kvalitní okulár jsou při pozorování planet dobrými pomocníky. Neméně důležité ale je vědět, jak na to. Přinášíme vám několik praktických rad, jak pozorovat planety hvězdářským dalekohledem.

1) Maximální zvětšení nepotřebujete. Úplně postačí, když budete planety pozorovat dalekohledem s velkým nebo rozlišovacím zvětšením. Velké zvětšení dalekohledu je takové, které má stejné číslo jako průměr hlavní čočky (nebo hlavního zrcadla). V případě dalekohledu s průměrem hlavní čočky 70 mm je tedy velké zvětšení 70x. Zvětšení spočítáte úplně jednoduše – ohnisko dalekohledu vydělíte ohniskem okuláru. Velikost ohniska dalekohledu najdete na štítku umístěném vedle okulárového výtahu ve formátu F = xxx. Ohnisko okuláru je uvedeno na okuláru v milimetrech, nebo pouze jako číslo (bez „mm“). Když máte dalekohled 70/700, tak velkého zvětšení 70x dosáhnete s okulárem 10 mm (ale jde to i s 9 mm nebo 12 mm okulárem). Rozlišovací zvětšení dalekohledu spočítáte podobně jako velké rozlišení, pouze místo průměru hlavní čočky vypočítáte 1,5násobek průměru hlavní čočky. Pro 70 mm dalekohled s okulárem o průměru 6 mm nebo 7 mm to tedy bude cca 105x (vhodné je také 100x nebo 110x).

2) Dalekohled zaostřujte na satelity nebo na hvězdy, nikoli na planetu. Je totiž mnohem snazší zaostřit na tečku, než na kolečko planety. Pro Jupiter platí, že můžete zaostřit na kterýkoli z jeho čtyř jasných měsíců, u Saturnu zaměřujte na Titan. Když kolem planety nejsou žádné satelity, třeba v případě Marsu, nasměrujte dalekohled na nejbližší hvězdu, zaostřete na ni, a potom vraťte dalekohled zpět na planetu.

3) Planety doporučujeme pozorovat v okamžiku, kdy jsou výše než 30 stupňů nad obzorem (elevace> 30°). Důvodem je menší vliv atmosféry na pozorování.

4) Pozorujte dlouho. Opravdu dlouho. Normální doba nepřetržitého pozorování planety je 5 až 7 minut. Představte si, že se nacházíte na dně neklidného vzdušného oceánu. Vzdušné proudy jsou neustále v pohybu a tím poškozují obraz planety. Když dalekohled zaostříte, uvidíte tak sice ostrý kotouč planety, ale neuvidíte žádné detaily na jejím povrchu. Čas od času se na dobu několika vteřin, maximálně pár desítek vteřin, tyto proudy uklidní. A tehdy uvidíte spoustu detailů na povrchu planety! Hlavním účelem pozorování je tedy zachytit těchto několik vteřin té nejlepší viditelnosti. Když atmosféra obraz planety opět zhorší, nechte chvíli odpočívat oči a potom pokus opakujte. Není to úplně jednoduché, ale představte si, jak velkou radost budete mít, až zachytíte Jupiter v celé jeho vznešenosti!