Jedna z největších hádanek vizuální astronomie je, že mnoho začínajících amatérských astronomů uvízne na bodě, co se týče použití filtrů. Které je nejlepší koupit a, které jsou zase vhodné pro jednotlivé druhy pozorování to, jsou nejčastější kladené otázky. Tady je souhrn většiny filtrů, které jsou v současné produkci a jejich použití, s několika náznaky z osobních pozorování.

Za prvé, začněme s otázkou, proč se vůbec filtr používá. Jednoduše řečeno, filtr může výrazně zvýšit vnímání lidského oka, co se týče malých detailů na sluneční soustavě a dalších objektů vzdáleného vesmíru. Jsou taky amatérští pozorovatelé, kteří tvrdí, že nikdy použily filtry, a že je člověk nepotřebuje. K tomuto argumentu, můžeme říct jen: žádný pár lidských očí není perfektní. Pokud Vám filtr pomůže k lepším výsledkům tak jej použijte. Rozumné využívání foto-vizuálního filtrů může výrazně zvýšit pozorování relací.

Filtry pracuje na principu blokování určité části barevného spektra a tím výrazně zvyšuje zbývající vlnové délky. Barevné filtry pracují na absorpční a propustností bázi a okamžitě vám řekne, kterou část spektra odrážejí, tudíž dochází k propustnosti.  Takzvané redukce mlhovin a světelného znečištění jsou velice selektivní ve výběrových délkách, které přenášejí. V tom případě, je nejlepší se odkázat na specifikace dané výrobce onoho filtru.

Barevné filtry se udávají ve Wrattenech. Systém Wratten byl vyvinut společností Kodak v roce 1909 a stal se od té doby standardem. Filtry používané pro fotografování, astronomii, a další aplikace všechny používají tento stejný standard. Tak a máme tu souhrn filtrů nejčastěji používaných v astronomii.

Filtry mohou být naskládané na sobě. Mějte na paměti, že čím více filtrů máte, tím více se sníží propustnost světla.

# 8 světle žlutá (83% propustnost) Používá se pro zvýšení detailů v červené a oranžové funkci v pásech Jupitera. Je taky užitečný při zvyšování kontrastu Maria na Marsu, a zvýšení rozlišení detailů na Uranu a Neptunu s dalekohledy 10 " a více palců. Je to skvělý filtr pro zvýšení měsíčních detailů, zejména pokud jde o dalekohledy s 8 " a více palci.

# 11 Žluto-zelená (78% propustnost) Tento filtr je ideální pro zobrazení povrchových podrobnosti na Jupiteru, a do určité míry i Saturnu. Má mírně zlepšit vizuální detail Maria na Marsu , Uranu a Neptunu, opět v dalekohledy s 10 " palců nebo více. Tento filtr je to, co jsem použil především pro pozorování Jupitera poté, co bylo bombardováno Shoemaker-Levy kometou v roce 1994. Což přineslo v oblasti dopadu mučivé detaily.

# 12 Žlutá (74% propustnost) Zvyšuje červené a oranžové obrysy na Jupiteru a Saturnu, zatímco blokuje modré a zelené vlnové délky. Taky zesvětluje červené a oranžové obrysy na Marsu, a zároveň snižuje, nebo blokuje, propustnost modrých a zelených ploch; to zvyšuje kontrast mezi těmito dvěma. Navíc zlepšuje modré mraky v atmosféře Marsu. Z tohoto důvodu to je jeden z mých nejoblíbenějších filtrů na pozorování Marsu. Velmi dobrý pro zvýšení kontrastu v lunárních obrysů s dalekohledy 6 " palců a více.

# 15 Tmavě žlutá (67% propustnost) Tento filtr se používá na pozorování obrysů povrchu Marsu, a polárních ledových čepiček. Může být použit také k posílení oranžových a červených obrysů, pásů a girlandů, na Jupiteru a Saturnu, a pro nízké mraky na Venuši. Zkuste to také na měsíční povrch; funguje dobře pro zlepšení kontrastu. Zkuste tento filtr použít pro denní pozorování Venuše a Merkuru.

# 21 Oranžová (46% propustnost) #21 oranžová snižuje propustnost modré a zelené vlnové délky, čímž se zvyšuje kontrast mezi těmito oblastmi a to v červených, žlutých či oranžových oblastech. Skvělé použití pro pozorování Marsu. Zaostřuje hranice mezi těmito oblastmi na povrchu planety. Já je také používám k pozorování Jupiteru zaostření kontrastu v pásech a zobrazení Velké rudé skvrny. Zvyšuje povrchové detaily na Saturnu. Filtr se chová velmi podobně jako #15, ale poskytuje o něco více kontrastu.

# 23A Světle červená (25% propustnost) To je další skvělý filtr pro použití na Mars, Jupiter, Saturn a to kvůli snížené propustnosti světla, pravděpodobně by neměl být používán v rozsahu 6 " palců a menší. Provádí mnoho stejných funkcí jako # 21 a # 15, ale opět, s větším kontrastem. Je také skvělý pro denní pozorování Merkuru a Venuše, protože zvyšuje kontrast mezi těmito planetami a jasné modré oblohy.

# 25A Červený (14% propustnost) #25A filtr silně blokuje přenos modré a zelené vlnové délky, které mají za následek velmi ostře ohraničený kontrast mezi povrchovými útvary na Jupiteru. Tento filtr je také velmi užitečné pro definování marťanských polárních ledových čepic a Maria. Nicméně, z důvodu snížené propustnosti světla, # 25A by pravděpodobně být použit pouze na teleskopů s 8 " palci a více. Zkuste ho použít na Venuši. Nejen, že sníží oslnění světla, ale je to zajímavý pohled na zamračenou atmosféru Venuše.

# 38A temně modrá (17% propustnost) # 38A je velmi dobrá pro použití na Jupiteru, protože to rozhodně odmítá červené a oranžové vlnové délky a v pásech Velké rudé skvrny, čímž se zvýší kontrast. Funguje dobře na povrchu Marsu a jevů, jako prašných bouří, a zvyšuje kontrast v prstencích Saturnu. Dobrý pro použití na Venuši, kvůli jeho nízkého propustnosti světla; Opravdu zvyšuje kontrast a jemné mraky. # 38A by měla být použita pouze na dalekohledy s 8 "palci a více.

# 47 Fialová (3% propustnost) Tento filtr silně odmítá červené, žluté, zelené a vlnové délky, což je dobrý pro použití na Marsu a pozorování polárních ledových čepic. Filtr je jasná volba pro pozorování Venuše kvůli nízké propustnosti světla a jeho schopnosti zvýšení pozorování jevů v atmosféře. Taky nabízen jako užitečný pro poskytování kontrastu v kruhovém systému Saturnu, zjistil jsem ale, že je neobvykle použitelný pro tento účel. Taky skvělý pro zvýšení měsíčních detailů. Zkuste zaměřit na Jupiter a Galileovy měsíce. Planeta je elektrický fialová a měsíce jsou růžové.

# 58 zelený (24% propustnost) Tento filtr silně odmítá červené a modré vlnové délky a zvyšuje jejich kontrast na lehčích částech povrchu Jupiteru. Také užitečný pro zlepšení zobrazení mraků, pásů a polárních oblastí na Saturnu. Dělá skvělou práci na zvýšení kontrastu na Mars polární ledové čepice a také dělá rozumnou práci zvýšením kontrastu atmosférických obrysů na Venuši. Opět platí, že z důvodu nižších úrovní propustnosti světla, tento filtr pravděpodobně by neměl být používán u dalekohledů menší než 8 "palců.

# 80A modrá (30% propustnost) Mnoho lidí říká, že pokud si chcete koupit jen jeden filtr, tak by to měl být tento. Toto je jeden ze dvou, které používám nejčastěji. Tento filtr je nejlepší a nejoblíbenější pro studium detailů na Jupiteru a Saturnu. Zvyšuje kontrast potoků a girlandu na Jupiterových oblačných pásů, stejně jako detaily o Velké rudé skvrny. Také přináší detaily v pásech Saturnových a polárních funkcí. Tento filtr je také velmi užitečný pro měsíční pozorování. Zkuste tento filtr rozdělit Antares. Funguje velmi dobře pro tento účel, a to zejména, když se obě hvězdy v jejich maximální separaci.

# 82A Světle modrá (73% propustnost) Jedná se o druhý filtr, který, spolu s # 80A, používám nejčastěji. Funguje dobře na Jupiter, Mars, Saturn a měsíc. Jeho světle modrá barva zvyšuje oblasti nízkým kontrastem a zabraňuje významnému snížení celkové úrovně světla ve stejnou dobu. Považuji tento filtr za velmi užitečný. Zkuste tento filtr na jednu z jasných galaxií. Omylem jsem ho nechal v okuláru, když jsem se otočil, abych se podíval na M51. Detail ve spirálních ramenech byl docela dobrý nad tím, co jsem byl zvyklý vídat. Trvalo mi nějaký čas přijít na to proč. Snažil jsem se ho na natočit na několik jasných galaxií od té doby. Také, zkuste tohle rozdělit Antares. Buď 80A nebo 82A funguje docela dobře pro toto.

Binorum OIII Tento filtr je zcela specializující se na tom, že umožňuje přenos světla pouze v dvojnásobně ionizovaných kyslíkových vlnových délkách. Filtr výběru pro Závoje  dělá úžasné věci s jinými emisními mlhovinami, jejichž převážné emise jsou v rozsahu dvojnásob ionizovaného kyslíku.

Máte potíže se štípáním Antares? Zkuste OIII na něm. Ukazuje hlavní hvězdu do toho, co vypadá jako červená LED dioda. A docela v pohodě! Můžete si to vyzkoušet na jiné, kde hlavní hvězda je mnohem jasnější než společník.

Barevné filtry