0

Jak si vybrat dalekohled

Vzhledem k velkému počtu modelů na trhu, není výběr dalekohledu zas tak jednoduchý, ale máte-li jasnou představu, na jaká kritéria byste si měli dávat pozor, to zas taková věda není.

 

Samozřejmě, nejjednodušší způsob je požádat o pomoc odborníky v této oblasti, například v našem obchodě: s žádostí o pomoc při hledání dalekohledu, který bude pro Vás nejvhodnější, se obraťte na info@novedalekohledy.cz.

 

Představa "nejlepšího dalekohledu" jako taková je naprosto nesmyslná, jelikož každý dalekohled má právo na existenci a své možnosti a zároveň i silné a slabé stránky. Jediné, nač je třeba se ptát, je toto: nakolik je právě tento model "nejlepší" pro vás konkrétně? Ve skutečnosti by se výběr dalekohledu měl řídit několika následujícími velice prostými kritérii:

 

- Musíte se rozhodnout, kolik chcete za nákup dalekohledu utratit. Někdy kupující říkají – "o peníze nejde". Ale při podobném přístupu není jasné, jak si z velkého počtu modelů na trhu vybrat. Jde o to, že v každém cenovém segmentu jsou modely „zdařilejší“ a méně "povedené".

 

- Je třeba rozhodnout se ohledně budoucího místa používání dalekohledu. Pouze vy sami můžete určit, kde budete provádět pozorování pomocí dalekohledu a jaké na to máte podmínky – ať to bude třeba jen balkon městském činžáku, nebo dům na venkově nebo chalupu, nebo jestli vlastně potřebujete malý přenosný dalekohled na výlety atd.

 

- Co chcete pomocí dalekohledu vidět? Pozorované astronomické objekty jsou rozděleny do dvou hlavních skupin - objekty ve sluneční soustavě (Měsíc, planety, asteroidy, komety) a objekty vzdáleného vesmíru (hvězdokupy, mlhoviny, galaxie). Žádné "univerzální" dalekohledy, které stejně dobře ukazují všechny tyto typy objektů, neexistují. Některé dalekohledy jsou vhodné pro pozorování objektů ve sluneční soustavě, jiné jsou lepší pro pozorování slabě svítících objektů v hlubokém vesmíru.

 

- Máte v plánu věnovat se astrofotografii? Snímky Měsíce a planet je možné pořídit téměř s každým dalekohledem, zato fotografování astronomických objektů vzdáleného vesmíru je proces technicky velmi složitý a finančně nákladný.

 

- Chystáte se provádět pomocí dalekohledu pozemské pozorování objektů, tj. používatt dalekohled jako "velký pozorovací" dalekohled? Pak je třeba si uvědomit, že zrcadlové dalekohledy poskytují obrácené zobrazení "nahoru - dolů", zatímco čočkové a zrcadlo-čočkové dávají přímý obraz.

 

- Poté co si odpovíte na této otázky si můžete vhodný model vybrat z velkého množství dalekohledů, které najdete v našem obchodě na www.novedalekohledy.cz, anebo nám napište na adresu info@novedalekohledy.cz, a my Vám rádi vybereme ty nejkvalitnější a nejvhodnější modely od různých výrobců na základě Vašich specifických požadavků.

 

Poznámka na konec. V amatérské astronomii máme "zlaté" pravidlo — nejlepší dalekohled není ten, který je nejdražší a nejsložitější, ale ten, který budete rádi nejčastěji používat.