0


Overeno zakazniky Gold

Černá listina dalekohledů. Nekvalitní dalekohledy. Jaké dalekohledy si nekupovat.

25059

Fotografie: Tyto dalekohledy nedoporučujeme ke koupi!

Tento seznam obsahuje modely dalekohledů, které mají závažné nedostatky v konstrukci, optickém schématu nebo způsobech použití. 

Hlavní část seznamu zabírají tzv. „Newtony s korektorem.“ Jejich konstrukce využívá rychlé zrcadlo sférického tvaru a malou korekční čočku, která opravuje zkreslení hlavního zrcadla. Bohužel, na korektor se nelze vždy spolehnout, takže při středním či vysokém zvětšení může být obraz rozmazaný, podbarvený nebo obklopený světelným kruhem. V zásadě lze takový dalekohled spravit, ale pro astronoma – začátečníka je to téměř nemožné.

bird-jones

Fotografie: dalekohled Newtonova typu s korektorem (Bird-Jones)

Správnou volbou by proto byl dalekohled buďto se sférickým zrcadlem a dlouhým tubusem, nebo s parabolickým zrcadlem. Zapamatujte si – délka tubusu zrcadlového systému dalekohledu typu Newton je přibližně stejná jako jeho ohnisková vzdálenost. Pokud je uváděná ohnisková vzdálenost 1000 mm, pak by tubus měl být asi 1000 mm dlouhý. Pokud je tubus krátký a je uváděna dlouhá ohnisková vzdálenost – pak v ní musí být korektor. Pokud je tubus dalekohledu krátký, ale ohnisková vzdálenost se zdá být malá – přesto si dávejte pozor – do takových dalekohledů lze dát sférické zrcadlo.

25057

Fotografie: Dráha paprsků ve sférických a parabolických zrcadlech.

Zároveň ale existuje řada dalekohledů s jinými optickými systémy, jež jsou také vybaveny korektorem, který ale nicméně plní svou úlohu. To jsou dalekohledy typu Maksutov-Cassegrain, Schmidt-Cassegrain, Maksutov-Newton, Schmidt-Newton a Klevcov. Dalekohledy typu Maksutov-Cassegrain, Schmidt-Cassegrain a Klevcov se vyznačují krátkým tubusem a dlouhou ohniskovou vzdáleností – to je normální. Takový dalekohled si můžete v klidu pořídit, i když existují určité rozdíly v kvalitě optiky.

Dále existují speciální korektory koma, které se vkládají do okulárového výtahu dalekohledu. Koma je druh vady, při které hvězdy na okrajích zorného pole vypadají jako ptáci (V). Korektory koma se obvykle používají u Newtonových parabolických dalekohledů s vysokou aperturou (Sky-Watcher BKP150750EQ3-2, Sky-Watcher BKP2001EQ5) a to buď ve vizuálním, nebo ve fotografickém režimu. Korektory koma jsou např. je Baader MPCC II nebo Televue Paracorr II.

Druhou část černé listiny tvoří čočkové achromatické dalekohledy s vysokým ohniskovým poměrem (1: 4… 1: 6), neboli tzv. rychlé achromáty. Čočkové dalekohledy se vyznačují chromatickou aberací – což je barevné halo obklopující jasné objekty (Měsíc, planety). Čím delší je ohnisková vzdálenost čočkového dalekohledu při stejném průměru okuláru, tím je chromatické halo slabší a menší. Rychlé achromáty se hodí na speciální využití (pozorování galaxií, mlhovin a hvězdokup při malém zvětšení, pozorování pozemských objektů), nicméně, tyto dalekohledy se nedoporučují k pozorování planet. Chromatismus lze zmírnit nebo eliminovat pomocí filtru se žlutým světlem nebo speciálních filtrů, jako je Baader Fringe Killer, ale tím dojde ke zkreslení přirozené barvy – objekty získají nažloutlý odstín. Pro účely astrofotografování plynných mlhovin pomocí rychlých achromátů se může hodit filtr CLS – odstraňuje fialové halo a potlačuje městské světelné znečištění. Rychlé achromáty jsou také celkem vhodné pro úzkopásmové snímkování propouštějící pouze atomy vodíku (H-alfa) a kyslíku (OIII). Zrcadlové a zrcadlovo-čočkové dalekohledy, stejně jako apochromatické refraktory, chromatismem netrpí.

Na černou listinu se dostaly také dalekohledy s příliš malým průměrem – tedy méně než 60 mm. Ano, něco vám ukážou (například krátery na Měsíci), ale ve skutečnosti jsou to „hračky“. Je lepší si připlatit a pořídit si dalekohled s okulárem o průměru 70 mm nebo více. Osobně jsem se setkal s případy, kdy rodiče přišli do obchodu se svým patnáctiletým synem pro dalekohled za „ne více, než 50 dolarů“ a opravdu hodlali koupit téměř středoškolákovi dalekohled na hraní. Bývá pravidlem, že takový dalekohled člověka spíše od touhy věnovat se astronomii odradí (stejný případ jako „v dalekohledu nic není vidět“).

chromask1201

Fotografie: Snímek Jupiteru pořízený achromatickým refraktorem Sky-Watcher SK1201EQ5. Halo kolem planety je příklad chromatismu.

Nekvalitní zrcadlící a katadioptrické dalekohledy:

- rychlé sférické zrcadlo

- slabý podstavec, i když tubus má slušnou optiku. Doporučuji vám se raději podívat na analogy s pevnějším podstavcem – např. Sky-Watcher BK1149EQ2 nebo Meade Polaris 114

- korektor

- optika je zcela v pořádku, ale v konstrukci optického tubusu nejsou kroužky – pozorování je pak velmi náročné! Je potřeba si upevňovací kroužky pořídit.

Nekvalitní refrakční dalekohledy:

- rychlý achromát

- slabý podstavec

- rychlý achromát, malý průměr za vysokou cenu

- nestabilní podstavec, malý průměr, špatné osvětlení

- velmi chatrný podstavec, malý průměr

Ostatní:

Levenhuk A3x s Barlowovou čočkou – plastová konstrukce, objektiv bez antireflexní vrstvy, hrozná kvalita.

Sky-Watcher 3x, 1.25 ″ s Barlowovou čočkou – plastový kryt, objektiv bez antireflexní vrstvy, hrozná kvalita.